עו"ד שוקי בלנגה – מתמחה בפיצוי נפגעי תאונות.

עד 500 מטר או למה היה חשוב לביטוח לאומי להגיע עד לבג"צ

בחור צעיר כבן 24 שהוריו משמשים כאפוטרפוסים שלו לוקה בשיתוק מוחין דיפלגיה ספסטית עם חולשת צד שמאל ועם ליקוי ראייה נקבעה לו דרגת נכות של 100% ומוגבלות בניידות בשיעור של 80%.

בשל רמתו התפקודית הוא עבר למעון במרחק של 18 ק"מ מבית הוריו.

הוריו כמובן שמטפלים בו במסירות רבה מסיעים אותו לטיפולים מחוץ למעון וכן בחלק מימות השבוע הוא לן בביתם. בשל הנסיעות הרבות הנדרשות לצורך הטיפול בו הגישו הוריו בקשה לקבלת הלוואה עומדת לרכישת רכב בהתאם להוראות הסכם הניידות.

המוסד לביטוח לאומי דחה את התביעה בין היתר בטענה שהמוגבל בניידות אינו מתגורר עם מורשה הנהיגה (הוריו) או במרחק של 500 מטר מהם.

ההורים פנו לבית הדין האזורי וטענו כי בנם מתגורר בפועל עימם כ- 40% מהזמן ולכן נחשב כמי שמתגורר עם מורשה הנהיגה.

בית הדין קיבל את תביעת ההורים וקבע כי יש לראות בו כגר בקביעות עם הוריו ולפיכך הם רשאים לקבל הלוואה לרכישת הרכב שישמש לצורכיו של המוגבל בניידות.

המוסד לביטוח לאומי לא ויתר והגיש ערעור לבית הדין הארצי – שם הדעות נחלקו ובסופו של דבר דחו את ערעור המוסד לביטוח לאומי וקבעו כי מטרת הרכיב של הקרבה הפיסית בין מגורי המוגבל בניידות לבין מגורי קרוב משפחתו היא לדאוג לזמינות להסעת המוגבל בניידות. הרכב במקרה זה ישמש לצורכי ניידות של המוגבל כשהוא בבית הוריו והן כשהוא שוהה במעון ובכך מתמלאת התכלית של העמדת "תחליף לרגלים" למוגבל בניידות.

האם הביטוח הלאומי ויתר ? לא !

הוא פנה בבג"ץ נגד ההחלטה וטען בין היתר כי החלטת בית הדין הארצי מרחיבה את מעגל הזכאים לקבלת הלוואה עומדת. בג"ץ דחה את כל טענות המוסד לביטוח לאומי והותיר את ההחלטה המזכה על כנה.

הכותב לא ייצג בתיק.

עב"ל 28047-09-13 המל"ל נ' פלונית

בגץ 1901/15 המל"ל נ' בית הדין הארצי לעבודה

אם גם אתם מוצאים את עצמכם מעורבים בתביעות הקשורות לביטוח לאומי – עורך דין ביטוח לאומי, יהווה ככתובת האיכותית ביותר לייצוג, ליווי והדרכה
לאורך כל שלבי ההתנהלות מול הביטוח הלאומי.
אתם מוזמנים ליצור קשר עם עורך דין שוקי בלנגה עוד היום וליהנות  מייעוץ משפטי מקצועי ואיכותי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *